Ümit Yilmaz Güncel Bilgi Paylaşım Bloğu

Anemi Hastalığı ve Belirtileri

Anemi Hastalığı ve Belirtileri
Pek çok insanın yaşadığı; fakat farkına varamadığı gizli hastalıklardan bir tanesi olan anemi, halk arasında kansızlık olarak da bilinmektedir. Kan içindeki kırmızı kan hücrelerinin eksikliğinden dolayı görülen bu rahatsızlık, farkında olunmadığı ve tedbir alınmadığı takdirde çok daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bu sebepten hastalığı erken teşhis etmek ve doktor yardımı almak tedavinin etkisini göstermesi için önemli seçeneklerdir.

Anemi Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
Hastalığın en kritik noktası belirtileri olmaması diyebiliriz. Zira belirgin bir belirtiye sahip olmayan anemi hastalığını teşhis için şüphelenen kişilerin doktora gitmeleri tavsiye edilir. Fakat yine de bazı küçük belirtiler de mevcuttur. Bu belirtiler şunlardır:
Ağzın kenarlarında çatlaklar bulunması
Tırnakların şeklinin kaşık haline gelmesi
Tırnakların üzerinde çatlaklar bulunması
Baş dönmesi durumu
Kulakların çınlaması durumu
Dil üzerinde kabarcıkların, kızarıklıkların ve çatlakların olması
Aldığınız besinleri yutarken zorlanma ve yutarken ağrı duymak
Anemi Hastalığının Tedavi Yöntemleri
Anemi; kan değerinin düşmesi ve demir eksikliği durumuna gelmektedir. Bu demir eksikliğini gidermek adına bazı demir ilaçları doktorunuz tarafından tavsiye edilebilir. Bunun dışında diyet programları ve kan – demir ihtiyacını gidermek adına bazı besinleri almak tedavi yöntemleri arasındadır. Kendi başınıza tedavi yöntemi uygulamanız kesinlikle tavsiye edilmez, zira teşhisi ve belirtileri gizli ve zor bir hastalık olması ters durum oluşmaması açısından doktor tavsiyesi eşliğinde tedavi uygulanması daha faydalı olacaktır. Sağlığına önem veren her bilinçli insanın yapacağı gibi uzman tavsiyesi almak ve buna uygun ilaçları kullanmak yararınıza olacaktır. Ayrıca vücudunuzdaki diğer hastalıklar ile etkileşime girecek tedavi yöntemleri uygulamamanız gerekmektedir. Süt ve süt ürünleri ile demir eksikliğini kapatıcı ilaçları aynı anda kullanmamanız gerekir.
Anemi Hastalığı Doğal Tedavi Yöntemleri
Anemi hastalığı için uygulanan bazı doğal tedavi yöntemleri mevcuttur. Değerlerinizi yükseltmenize yardımcı olacak bitkisel ürün kullanımı bunları oluşturur. Bitkisel çaylardan kan değerlerini yükseltecek meyvelerin sularına kadar geniş bir yelpaze içerisinde tedavi uygulanabilir.
Anemi Hastalığı Teşhis Yöntemleri
Belirli şüphelere sahip herkesin doktoruna başvurması ile çözülebilecek durumdur. Doktorunuzun size uygulayacağı kan testleri neticesinde seviyesi ve hastalık belli olacak ve kısa süre içerisinde tedavi uygulanacaktır.

Kategori: Sağlık

Benzer Konular

Yeni Doğan Bebeklerde Karşılaşılabilecek Hastalıklar

Yeni Doğan Bebeklerde Karşılaşılabilecek Hastalıklar

Doğumdan sonraki ilk bir aya yeni doğan denir. Bebeğinize kavuşmanın sevinci, beraberinde sizi paniğe sokabilecek...

Yüksek Tansiyon Nedenleri Nelerdir

Yüksek Tansiyon Nedenleri Nelerdir

Yüksek tansiyon, bir diğer adıyla hipertansiyon, kan basıncının olması gereken değerlerden yüksek olmasına verilen addır....

Yağlı Ciltler İçin Evde Yapılacak Cilt Maskeleri

Yağlı Ciltler İçin Evde Yapılacak Cilt Maskeleri

Her cilt tipi ayrı bir bakım istemektedir. Kuru olan bir cilt için kullanılan maske ile...

Hangi Hastalıklar Kilo Aldırır

Hangi Hastalıklar Kilo Aldırır

Son zamanlarda fazla kilo almaya başladıysanız ve buna bir türlü anlam veremiyorsanız, biran önce bir...

Gripten Korunma Yolları

Gripten Korunma Yolları

Grip hastalığı, influenza virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. Son derece bulaşıcıdır. Özellikle yeterli havalandırmanın sağlanamadığı...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Yukarı