Ümit Yilmaz Güncel Bilgi Paylaşım Bloğu

Çikolata İle Zayıflama

Çikolata İle Zayıflama

Zayıflamaya karar verilince, sevilen yiyeceklerden uzak kalınacağı düşünülür her zaman. Çikolata ile zayıflayanlar bu tabuyu yıkıyorlar artık. Hem de çikolatanın verdiği mutluluktan faydalanılıyor. Çikolata yiyerek de kilo verilebiliyor. Zararlı gibi görünen çikolata aslında mini bir eczane gibi bile olabilir. Tabi ki çikolatadan kasıt; doğal bitter çikolatasıdır.
Neden bitter çikolatayı tercih etmeli? Aslında sütlü çikolata ile bitter çikolata arasında pek bir fark yok. Ama bitter çikolata da kakao oranı daha fazladır. Doğal olarak mucizevi bir içerik olan flavanoid oranı daha yüksektir. Flavanoid çok faydalı bir antioksidandır. Antioksidanlar vücudumuzda ki serbest radikalleri yok ederler. Böylelikle güçlü bir bağışıklı sistemi ve hızlı bir metabolizmaya sahip oluruz. Ayrıca bitter çikolata içinde ki şeker ve yağ oranı sütlü çikolataya göre daha düşük olduğundan; insülin yükselmemesini sağlar. Sık açlık hissi oluşturmaz.
sevgiliye-hediye-cikolata-sepeti3-300x300

Çikolatanın sağlık açısından faydaları da göz ardı edilemez. Çikolata uygun şekilde tüketildiğinde; tansiyonu dengeler, kolesterol düzeylerini dengeler, kalsiyum, demir, magnezyum ihtiyacını karşılar, cildi güzelleştirir. Düşünülenin tam aksine dişleri çürütmez bilhassa diş çürümesinin önüne geçer.
Çikolata çok tüketildiğinde maalesef düşündüğünüz tam tersi bir etkiye sebep olabilir. Kalori alımı artacağından kilo verilemez. Bu sebepten günlük kullanım da 3-4 kare ( yaklaşık 30-40 gr) çikolata yemek yeterli olacaktır.
Çikolatalarınızı mümkün oldukça gündüz tüketmeye çalışmalısınız. Geç saatte yendiğinde diğer her şey gibi zararlı hale gelebilir. Akşam saat 8’den sonra yenilen her şey gibi çikolata da vücutta depolanıp, kilo almanızı sağlar.
Üstelik dünyaca ünlü çikolata markasının şeflerinden biri olan David Funaro, çikolata yemeyi bırakmadan 32 kilo vermiş. Kendisi işi dolayısıyla çikolata tatmak üzere çikolata yemeyi sürdürmüş ama sağlıklı beslenmeye de özen göstermiş.
Sizde kendi diyet listenize çikolatayı doğru zamanlar da eklerseniz; mutlu sona ulaşabilirsiniz.
Örnek bir diyet listesi ile çikolatayı nasıl kullanmak gerektiğini anlatalım:
Sabah: 1 yumurta, 1 dilim peynir, 6-7 adet zeytin, bolca yeşillik, bir kare çikolata
Ara: 1 kare çikolata, 1 şekersiz Türk kahvesi
Öğlen: 1 kâse çorba, tavuk ızgara, bol zeytinyağlı salata, bir adet mevsim meyvesi
Ara: 1 bardak süt, 2 kare çikolata
Akşam: Sebze yemeği, 1 kâse yoğurt, 1 porsiyon salata

Kategori: Diyet

Benzer Konular

Ketojenik Diyet Nedir

Ketojenik Diyet Nedir

Karbonhidrat içeriği düşük, yağ ve proteince zengin olan bu diyet özellikle kanser ve epilepsi hastalarının...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Yukarı