Ümit Yilmaz Güncel Bilgi Paylaşım Bloğu

Gripten Korunma Yolları

Grip hastalığı, influenza virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. Son derece bulaşıcıdır. Özellikle yeterli havalandırmanın sağlanamadığı sonbahar ve kış aylarında salgınlar oluşturur. Vücuda üst solunum yolundan girip tüm vücudu esir alan influenza virüsünün birçok çeşidi vardır. Viral olduğu için antibiyotikler etki etmez. Bu sebeple gripten korunmak çok önemlidir. Alınabilecek başlıca önlemler şunlardır:
grip1

Eller sık yıkanmalıdır. Tokalaşma ya da grip virüsü bulaşmış yere dokunmayla bulaşabilir.
Ağır yağlı etlerden, alkol, sigara ve şekerli besinlerden uzak durmak gerekir. Sözü geçen gıdalar bağışıklık sistemini zayıflatarak, gribe hedef oluşturur.
C ve E vitamininden zengin gıdalarla beslenmeye dikkat etmek gerekir. C ve E vitamininden zengin olan başlıca gıdalar; lahanalar, brokoli, portakal, limon, mandalina, turp, hurma, kuru soğan gibi mevsim sebze ve meyveleridir. Ayrıca kuruyemişler de çok önemlidir.
Atkı bere gibi solunum yoluna yakın eşyalar sık yıkanmalıdır. Böylece henüz hastalık yapmamış virüsler varsa uzaklaşmış olur.
Bol sıvı almak gerekir. Böylece vücuttan toksinler kolay atılıp, daha dirençli bir vücut olur.
Bulunulan mekânlar sık sık havalandırılmalıdır. Özelikle salgınlar, havalandırmanın yetersiz olduğu kalabalık ortamlarda olur.
Probiyotiklerden zengin beslenerek vücut direnci yüksek tutulur. Vücudu sıcak tutan kurubaklagil türü gıdalar beslenmede sık yer almalıdır.
Stresten uzak durarak bağışıklık sistemi korunmalıdır.
Tüm bunlara dikkat edilmesine rağmen grip olunursa, yapılacak şey en az sıkıntıyla hastalığı atlatmaya çalışmak olmalıdır. Gripte antibiyotik bir etki sağlamaz. Bol sıvı alıp dinlenmek gerekir. Grip halk arasında paçavra hastalığı olarak bilinir. Kişinin kendisini çok halsiz hissetmesini sağlar. Hasta her yerinin acıdığını ifade eder. Ateş yükselir. İlaç kullanmak yerine, bol sıvı, dinlenme, iyi beslenme, tavuk suyu çorba içme ve bol meyve (özellikle narenciye) tüketmek hastalığın iyileşmesinde etkili olur. Özellikle gebelerin gripten korunmak için önlem almaları gerekir. Anne ve bebek açısından bir uzmana muayene olmakta fayda vardır.

Kategori: Sağlık

Benzer Konular

Yeni Doğan Bebeklerde Karşılaşılabilecek Hastalıklar

Yeni Doğan Bebeklerde Karşılaşılabilecek Hastalıklar

Doğumdan sonraki ilk bir aya yeni doğan denir. Bebeğinize kavuşmanın sevinci, beraberinde sizi paniğe sokabilecek...

Yüksek Tansiyon Nedenleri Nelerdir

Yüksek Tansiyon Nedenleri Nelerdir

Yüksek tansiyon, bir diğer adıyla hipertansiyon, kan basıncının olması gereken değerlerden yüksek olmasına verilen addır....

Yağlı Ciltler İçin Evde Yapılacak Cilt Maskeleri

Yağlı Ciltler İçin Evde Yapılacak Cilt Maskeleri

Her cilt tipi ayrı bir bakım istemektedir. Kuru olan bir cilt için kullanılan maske ile...

Hangi Hastalıklar Kilo Aldırır

Hangi Hastalıklar Kilo Aldırır

Son zamanlarda fazla kilo almaya başladıysanız ve buna bir türlü anlam veremiyorsanız, biran önce bir...

Migren Tedavisi

Migren Tedavisi

Migren hastalığı yarım baş ağrısı ile karakterize bir ağrıdır. Migrenin türüne göre bulantı ve kusma...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Yukarı