Ümit Yilmaz Güncel Bilgi Paylaşım Bloğu

Hangi Hastalıklar Kilo Aldırır

Son zamanlarda fazla kilo almaya başladıysanız ve buna bir türlü anlam veremiyorsanız, biran önce bir doktor kontrolünden geçmelisiniz. Bazı hastalıklardan kaynaklanan kilo alımları olduğu bilinmektedir. Bu konu da fazlası ile bilinçli davranarak olası bir hastalığı erken tanı ile önlemiş olursunuz.

Fazlası ile yağlı beslenme ile vücudunuzun enerji harcama dengesi bozulabilir ve bu durumda kilo almaya başlayabilirsiniz. Kilo almak istemiyorsanız yediklerinize dikkat etmeli ve kendinizi kontrol etmelisiniz. Eğer hayatınızda ve beslenmenizde bir değişiklik yok ise bu ne yazık ki bir hastalığın habercisi olabilir. Böyle bir durumda hiç vakit kaybetmeden önleminizi almalısınız.

Kilo almanıza sebep olan rahatsızlıklardan biri östrojen hormonunun eksikliği olabilmektedir. Genel olarak cinsel hormon yetmezliği olarak tanımlanan bu rahatsızlığın teşhisi için doktor kontrolünden geçmeniz gereklidir.
Hiprtiroid hastalığı ise vücudunuzun metabolizma hızını düşürmekte ve böylelikle kilo alımı olmaktadır. Yavaşlayan metabolizma ile çok az enerji tüketimi olacaktır. Aldığınız besinlerin kalorileri yakılamayacağı için kilo almamak kaçınılmaz olacaktır.
Uyku düzeninde yaşanan bozukluklarda kilo almaya neden olarak gösterilebilir. Uyku bozukluğu ile metabolizma hastalıklarına davet çıkarmış olursunuz.
Psikolojik sorunlar kilo almanıza en çok etken eden rahatsızlıklardır. Psikolojik olarak yaşadığınız sorunların üstesinden gelemiyorsanız, büyük ihtimalle sağlık sorunları olarak size patlak verecektir. Ruhsal olarak hayattan zevk almadığınız dönemlerde yeme ve içmeye olan meyil artmaktadır. Böyle bir durumda yeme ve içme konusu abartılır ise kilo alımı başlayacaktır. Psikolojik sorunlarınız ile baş edemiyorsanız eğer mutlaka bir uzman ile görüşün ve tedaviniz için yardım alın.
Hareketsiz yaşamdan kaynaklanan rahatsızlıklarda kilo alımını sebep olmaktadır. Bu tür hastalıklardan uzak durmak için spor yapın.

Kategori: Sağlık

Benzer Konular

Yeni Doğan Bebeklerde Karşılaşılabilecek Hastalıklar

Yeni Doğan Bebeklerde Karşılaşılabilecek Hastalıklar

Doğumdan sonraki ilk bir aya yeni doğan denir. Bebeğinize kavuşmanın sevinci, beraberinde sizi paniğe sokabilecek...

Yüksek Tansiyon Nedenleri Nelerdir

Yüksek Tansiyon Nedenleri Nelerdir

Yüksek tansiyon, bir diğer adıyla hipertansiyon, kan basıncının olması gereken değerlerden yüksek olmasına verilen addır....

Yağlı Ciltler İçin Evde Yapılacak Cilt Maskeleri

Yağlı Ciltler İçin Evde Yapılacak Cilt Maskeleri

Her cilt tipi ayrı bir bakım istemektedir. Kuru olan bir cilt için kullanılan maske ile...

Gripten Korunma Yolları

Gripten Korunma Yolları

Grip hastalığı, influenza virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. Son derece bulaşıcıdır. Özellikle yeterli havalandırmanın sağlanamadığı...

Migren Tedavisi

Migren Tedavisi

Migren hastalığı yarım baş ağrısı ile karakterize bir ağrıdır. Migrenin türüne göre bulantı ve kusma...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Yukarı