Ümit Yilmaz Güncel Bilgi Paylaşım Bloğu

Yeni Doğan Bebeklerde Karşılaşılabilecek Hastalıklar

Doğumdan sonraki ilk bir aya yeni doğan denir. Bebeğinize kavuşmanın sevinci, beraberinde sizi paniğe sokabilecek durumları getirebilir. Yeni doğan bebek ölümlerinin ayrıdan fazlası bu dönemde meydana gelmektedir. Bunu önlemek ve erken fark etmek sizin elinizde olacaktır.
855-300x132

Yeni doğan bebeğin ilk 1-2 ay hatta 3-4 aya kadar zorlu geçen süreçlerden biri de gaz sancılarıdır. Bebeklerde sürekli ağlama, kızarma, zorlama, ayaklarını çekme gibi rahatsızlıklar varsa bunlar genellikle gaz sancıları olmaktadır. Geceleri araba ile gezmeler, elektrik süpürgesi ve saç kurutma makinesi gibi ses çıkaran cihazlar bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olacaktır. Ancak bunlar da fayda etmiyor bebeğiniz sürekli ağlıyorsa doktorunuzun önereceği ilaçları kullanabilirsiniz. Gaz giderici bitkisel ilaçları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bebeğinizde çok fazla gaz varsa zaten 4 ay bitene kadar devam etmekle beraber sizin de bu sürece sabırla ayak uydurmanız gerekecektir.

Yeni doğan sarılığı bebeklerin kanında çıkan bir değerin artmasıyla görülen sarılıktır. Yeni dünyaya gelen bebeklerde sıklıkla görülür. Bazısı kendiliğinden geçer bazısı da değerlerine bağlı olarak geçmektedir. Erken doğan bebeklerde daha çok görülmektedir. Gözlerden başlayan sarılık vücuda yayıldığında küvezde yatması sonucunda iyileşmektedir.
Bulaşıcı Hastalıklar:
Yeni doğan bebeklerde çok fazla dikkat ve özen gerektiren bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyonlar bebeğinizi ciddi şekilde de etkileyebilir. Bağışıklık sistemi henüz daha dirençli hale girmemişken ufak bir enfeksiyonda alt üst olacaktır. Genzinde ve burnunda olan akıntıyı kendi başına atamayacağından ilerlemesi halinde akıntı ciğerlerinde görülür ve önlem alınmadığı takdirde bronşit hatta zatürreeye kadar ilerleyebilir.
Diş Çıkarma:
Çoğu bebek 6- 7 aylıkken diş çıkarmaya başlar. Bazı bebekler de 3-4 aylıkken erkenden çıkarmaya başlamaktadır. Bu dönemi çok güçlükle atlatan bebeklerimizde diş etlerinde kızarıklık, şişlik, ateş, ishal gibi rahatsızlıklara sebep olacaktır. Bu rahatsızlık hastalık boyutunda olmasa da kusma ve ateşi düşmeyen şekilde ise doktorunuza başvurmalısınız.

Kategori: Sağlık

Benzer Konular

Yüksek Tansiyon Nedenleri Nelerdir

Yüksek Tansiyon Nedenleri Nelerdir

Yüksek tansiyon, bir diğer adıyla hipertansiyon, kan basıncının olması gereken değerlerden yüksek olmasına verilen addır....

Yağlı Ciltler İçin Evde Yapılacak Cilt Maskeleri

Yağlı Ciltler İçin Evde Yapılacak Cilt Maskeleri

Her cilt tipi ayrı bir bakım istemektedir. Kuru olan bir cilt için kullanılan maske ile...

Hangi Hastalıklar Kilo Aldırır

Hangi Hastalıklar Kilo Aldırır

Son zamanlarda fazla kilo almaya başladıysanız ve buna bir türlü anlam veremiyorsanız, biran önce bir...

Gripten Korunma Yolları

Gripten Korunma Yolları

Grip hastalığı, influenza virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. Son derece bulaşıcıdır. Özellikle yeterli havalandırmanın sağlanamadığı...

Migren Tedavisi

Migren Tedavisi

Migren hastalığı yarım baş ağrısı ile karakterize bir ağrıdır. Migrenin türüne göre bulantı ve kusma...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Yukarı