Ümit Yilmaz Güncel Bilgi Paylaşım Bloğu

Yüksek Tansiyon Nedenleri Nelerdir

Yüksek tansiyon, bir diğer adıyla hipertansiyon, kan basıncının olması gereken değerlerden yüksek olmasına verilen addır. Kalp vücutta dolaşan kanı bir pompa gibi atardamarlara gönderir ve ardından gevşer. Kalp kasılıp da kanı gönderdiği andaki basınca büyük tansiyon, gevşediği andaki tansiyona ise küçük tansiyon adı verilir. Kan basıncı; yaş, ırk, cinsiyet, genetik özellikler, fiziksel aktivite, dinlenme gibi faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Tansiyonun normal değeri 12-8 olarak bilinmektedir, eğer bu değer bunun üzerinde ise hipertansiyon ( yüksek tansiyon ) hastası olarak adlandırılmaktadır.

tansiyon3-jpg.-300x203

Fiziksel aktivite durumuna göre tansiyon değerlerinin değişmesi sebebiyle günün farklı saatlerinde en az 3 kere tansiyonun ölçülmesi bu konuda daha doğru bir karar alınmasına sebep olmaktadır. Özellikle yüksek tansiyon rahatsızlığının belirtileri yeterince belirgin değildir. Genellikle bu teşhis rutin kontroller sırasında veya farklı bir hastalık için yapılan muayene sırasında ortaya çıkmaktadır. Belirti olmadığından dolayı hastalığın fark edilememesi ileride ciddi böbrek ve kalp sorunlarına yol açmaktadır.

Yüksek tansiyonun belirtileri arasında, baş dönmesi, baş ağrısı, nefes darlığı, kulak çınlaması, çift görme, bulanık görme, burun kanaması, düzensiz kalp atışı gibi durumlar sayılabilmektedir. Yüksek tansiyon riskini arttıran bazı etkenler ise; obezite, stres ve kaygı durumu, aşırı alkol tüketimi, aşırı tuz tüketimi, genetik yatkınlık, şeker hastalığı, sigara kullanımı gibi etkenlerdir.
Yüksek tansiyon teşhisinin kesinleşmesinin ardından doktor kontrolünde bu hastalığın hayatı ne kadar etkileyeceği kararlaştırılmalı ve ona uygun bir tedavi yöntemi seçilmelidir. Gerekli görüldüğü durumda ilaç desteği de alınabilecek bu hastalıkta en önemli olan yaşam tarzını değiştirmektir. Mutlaka bol su içilmeli ve potasyum ve lif içeren gıdalar tüketilmelidir. Her gün en az yarım saat egzersiz yapılmalıdır. Sigara ve alkol tüketiminden vazgeçilmeli, tuz kullanımı azaltılmalıdır. Bunların yanında sağlıklı kiloya ulaşma ve bu kiloyu koruma da yapılması gereken önemli maddelerden biridir.

Kategori: Sağlık

Benzer Konular

Yeni Doğan Bebeklerde Karşılaşılabilecek Hastalıklar

Yeni Doğan Bebeklerde Karşılaşılabilecek Hastalıklar

Doğumdan sonraki ilk bir aya yeni doğan denir. Bebeğinize kavuşmanın sevinci, beraberinde sizi paniğe sokabilecek...

Yağlı Ciltler İçin Evde Yapılacak Cilt Maskeleri

Yağlı Ciltler İçin Evde Yapılacak Cilt Maskeleri

Her cilt tipi ayrı bir bakım istemektedir. Kuru olan bir cilt için kullanılan maske ile...

Hangi Hastalıklar Kilo Aldırır

Hangi Hastalıklar Kilo Aldırır

Son zamanlarda fazla kilo almaya başladıysanız ve buna bir türlü anlam veremiyorsanız, biran önce bir...

Gripten Korunma Yolları

Gripten Korunma Yolları

Grip hastalığı, influenza virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. Son derece bulaşıcıdır. Özellikle yeterli havalandırmanın sağlanamadığı...

Migren Tedavisi

Migren Tedavisi

Migren hastalığı yarım baş ağrısı ile karakterize bir ağrıdır. Migrenin türüne göre bulantı ve kusma...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Yukarı